top of page

Obezite Cerrahisine Hazırlık Danışmanlığı

Obezite cerrahisinin kişinin kendi seçimi olması önemlidir. Buna ek cerrahiye hazırlık sürecinde ameliyat adayının detaylı doktor kontrollerinden geçmesi gerekmektedir. Bu kontroller ameliyata fiziksel açıdan hazırlanmaktır. Fiziksel hazırlığa ek olarak zihinsel hazırlığın da olması önemlidir. Ameliyat ve ameliyat sonrası sürece dair bilgilendirilmek, kişinin kendi psikolojisi doğrultusunda onu nelerin bekleyebileceğini öğrenmek ameliyat sonrası yaşamın konforunu belirleyecektir. 

Surreal Ceramic Sculptures Of People in Pain By Johnson Tsang.jpg
Obezite Cerrahisi Sonrası Kilo Alanlara Yönelik Danışmanlık

Obezite cerrahisi sonrası uzun vadede kilo almak mümkündür. Kişi beslenmesine ve psikolojisine yönelik olumlu yatırımını çekerse geri kilo alımı görülebilir. Böyle bir durumda bir beslenme uzmanı ve psikolog ile çalışmak eski stabil hale geri dönmeye yardımcı olabilir.

81e52bdc59a4f1449ad642355ad735b7.jpg

Obezite Cerrahisi Sonrası Danışmanlığı

Obezite cerrahisi beraberinde bir çok yenilik getirir. Beslenmedeki, doyma hissindeki değişikliklerle ek bedende hızlı bir değişim olur. Bu yeniliklere bazen eski alışkanlıklar eşlik edebilir. Hem yeni bir hayatın getirileri hem de eskiyi hatırlatan duygu ve davranışlar kilo verme döneminde bazı zorlanmalara yol açabilir. Obezite cerrahisinden olumlu sonuç elde etmek ve elde edilen bu sonucu uzun döneme taşıyabilmek için psikolojik destek almak gerekebilir. Ameliyat ile gerçekleşen bedensel yeniden yapılanmaya zihinsel yeniden yapılanma da eklenirse bütüncül bir sağlık hali elde edilir.

Surreal Sculptures of Contorted Clay Faces Reinterpret Reality.jpg

Grup Çalışmaları

Bariatrik cerrahi geçirmiş kişilere yönelik grup toplantıları ve atölye çalışmalarını kapsar. Kişiler kendi deneyimlerini, süreçlerini ve baş etmekte zorlandıkları şeyleri kendileri gibi benzer süreçlerden geçmiş kişiler önünde paylaşarak, kendileri için alternatif yollar bulmaya çalışırlar.

Johnson Tsang

Görseller: Johnson Tsang

bottom of page