top of page

Obezite Cerrahisine Psikolojik Hazırlık Atölyesi

Obezite ve aşırı kilo sorunu genetik, hormonal, çevresel ve psikolojik faktörlerin etkisi ile her geçen gün daha da artmakta.

Bu artış ile birlikte kilonun yaşam üzerindeki olumsuz etkilerini azaltabilmek için başvurulabilecek yöntemlerde de artış görülmektedir. Birçok farklı diyet ve beslenme yaklaşımı, akupunktur, ilaç bunlardan bazılarıdır. Bu geleneksel yöntemlere 20 yıldan fazla süredir cerrahi yöntemler de eklenmiştir. Sıkça adı duyulan Sleeve Gastrektomi (tüp mide) ve Gastrik By-pass, bu cerrahi müdahaleler arasındadır. Özellikle vücut kitle indeksi 30 ve üstü olan kişilerde kısa sürede yüksek kilo kaybı sağlaması nedeniyle bu cerrahi yöntemlere yönelim artmıştır.

Obezitede, sağlıklı kilo aralığına inmek için cerrahi yöntemi tercih eden kişilerin ameliyat öncesine ve sonrasına dair bazı kaygıları olabilmektedir. Araştırmalar obezite ameliyatı öncesine fiziksel ve psikolojik açıdan kapsamlı hazırlık sürecinden geçenlerin, ameliyat sonrası süreçlerinin daha uyumlu ve obezite cerrahisi ekibi ile işbirliklerinin daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur.

Bu nedenle, bu seminerde, obezite cerrahisinin zihinsel hazırlık kısmına değinilecektir.

Seminerde amaçlanan: Obezite cerrahisi öncesi psikolojik hazırlık aşamasında size yardımcı olmak, ameliyat öncesi ve sonrası sürece dair bilgi vermek ve kaygılarınızı netliğe kavuşturmak.

Seminerde değinilecek noktalar şunlardır:

  • Obezitenin psikolojik kökenlerinin nereden geldiği,

  • Obezitenin iradesizlik mi olduğu,

  • Obezite cerrahisinden beklentilerin ne olması gerektiği,

  • Ameliyat öncesi yapılması gerekenlerin ne olduğu,

  • Ameliyat sonrası hastane sürecinde kişileri psikolojik açıdan nelerin beklediği,

  • Ameliyat sonrası ilk aydaki beslenmenin psikoloji üzerindeki etkileri,

  • Ameliyat sonrası birinci sene içinde yeme davranışı ve psikoloji ilişkisinin nasıl olduğu,

  • Ve son olarak ameliyat sonrası 1. seneden sonra geri kilo almamak için nelere dikkat edilmesi gerektiği.

 

Obezite cerrahisi “hayatın ipleri"ni geri kazanmak ise; bunu sağlam temeller üzerine kurmak çok önemlidir. Bunun için de psikolojik açıdan hazır ve yüksek motivasyonlu olmak gereklidir.

Konuşmacı: Klinik Psikolog Eldem Erdem

Atölye online olarak gerçekleştirilecektir. 

Kimler katılabilir: Henüz obezite cerrahisi olmamış ama ameliyat olmayı planlayan kişiler; yakın zamanda ameliyat olmayı bekleyen, ameliyatı planlanlanmış kişiler; ameliyatının üzerinden en fazla 1 ay geçmiş olan yeni hastalar; hasta yakınları.

Tarih: 17 Nisan 2022

Saat: 15:00-17.00

Kayıt ve ödeme için: https://www.verbamea.live/product-page/obezite-cerrahisine-psikolojik-haz%C4%B1rl%C4%B1k

bottom of page